Aktualności, nowości z inżynierii biomedycznej
Aktualności

Aktualności (23)

Inżynieria biomedyczna to obecnie najszybciej rozwijająca się dziedzina nauki na świecie. Ponieważ inżynieria biomedyczna wszystkie swoje działania koncentruje na człowieku, dynamika jej rozwoju jest silnie odczuwalna przez nas samych. Ciągłe ulepszanie sprzętu medycznego, wytwarzanie nowych materiałów dla potrzeb inżynierii regeneracyjnej, coraz bardziej zaawansowane techniki obrazowania wnętrza ludzkiego ciała i wiele innych pionierskich rozwiązań stosowanych jest po to, aby lepiej i skuteczniej leczyć, diagnozować - a co dla Nas ważne - by lepiej żyć.

Lubisz pisać? Interesujesz się inżynierią biomedyczną? Zostań redaktorem!

Krajowa Konferencja Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej (obecnie: Polish Conference on Biocybernetics and Biomedical Engineering) jest cyklicznym wydarzeniem naukowym, zainicjowanym przez Komitet Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN. Ma ona bardzo istotny wpływ na integrację środowiska naukowego oraz rozwój tej dyscypliny w Polsce. Ranga tegorocznej XX PCBBE zostanie podniesiona poprzez międzynarodowy skład komitetu programowego, język angielski obrad konferencji, druk pełnych referatów w materiałach Springer i zgłoszenie ich do indeksowania w bazie Web of Science.

Celem Konferencji jest przedstawienie najnowszych trendów światowych i osiągnięć w dziedzinie biocybernetyka i inżynieria biomedyczna czołowych ośrodków krajowych – zarówno naukowych (instytuty) jak i edukacyjnych (uczelnie wyższe), stworzenie forum do współpracy oraz wymiany doświadczeń, a także propagowanie tej dyscypliny wiedzy wśród studentów i młodych pracowników nauki. Postęp w dziedzinie inżynierii biomedycznej przyczynia się do podnoszenia poziomu świadczeń zdrowotnych, a tym samym poprawy jakości życia, co nadaje konferencji szczególne znaczenie społeczne. Aktualny stan prowadzonych badań zostanie zaprezentowany w ramach sesji tematycznych, plakatowych oraz zaproszonych wykładów plenarnych.

niedziela, 25 października 2015 09:39

Najnowocześniejsza w Polsce sala zabiegowa

Napisane przez

Najnowocześniejsza w Polsce sala zabiegowa, wyposażona w dwupłaszczyznowy angiograf do diagnostyki i interwencji zabiegów wewnątrznaczyniowych, została otwarta w Szpitalu Klinicznym w Warszawie przy ul. Banacha.

15 października w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie przy ul. Banacha 1a odbyło się uroczyste otwarcie Gabinetu Cyfrowej Radiologii Konwencjonalnej oraz nowej sali zabiegowej w Pracowni Badań Naczyniowych II  Zakładu Radiologii. Nowa pracownia wyposażona została m.in. w najnowocześniejszy w Polsce dwupłaszczyznowy system angiograficzny Allura FD20/20 i będzie funkcjonować jako Ośrodek Referencyjny firmy Philips.

Mimo iż ponad połowa Polaków zgadza się na pośmiertną transplantację narządów, tylko co piąty rozmawiał na ten temat z bliskimi [1]. Najnowsza kampania Ministerstwa Zdrowia „Zgoda na Życie” ma na celu upowszechnienie wiedzy na temat transplantologii i zachęcenie do publicznego deklarowania swojej woli w tym zakresie.

Pomimo ciągłego rozwoju medycyny transplantacyjnej w Polsce, poziom wiedzy społeczeństwa na ten temat jest wciąż niewystarczający. Według przeprowadzonych w październiku tego roku badań, tylko 17% Polaków orientuje się, jakie przepisy dotyczące pobierania komórek, tkanek i narządów obowiązują w naszym kraju. Dla wielu nie jest też oczywiste, w którym momencie następuje śmierć człowieka – aż 35% ankietowanych błędnie wskazało jako ostateczny moment zgonu ustanie pracy serca, a nie śmierć mózgu.

21 maja 2015 roku podczas XVI Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego we Wrocławiu, firma Medtronic, Inc. ogłosiła polską premierę systemu MiniMed® 640G – kolejnego kroku milowego prowadzącego do zrealizowania koncepcji sztucznej trzustki. System MiniMed® 640G, wyposażony w opracowaną przez Medtronic innowacyjną technologię SmartGuard™, jest zaprojektowany w taki sposób, aby pomagać pacjentom z cukrzycą osiągnąć bardziej efektywną kontrolę nad poziomem glukozy i tym samym skutecznie redukować zagrożenie epizodami hipoglikemii. To pionierski system, który automatycznie zatrzymuje podawanie  insuliny, kiedy sensor pomiaru poziomu glukozy przewiduje jej spadek do zdefiniowanej wcześniej wartości granicznej oraz automatycznie wznawia podawanie insuliny, gdy wartości mierzone przez sensor wykazują tendencję wzrostu i powrót do normoglikemii. Na system składają się: nowy transmiter Guardian® 2 Link oraz Sensor Enlite™ Nowej Generacji, który stale, w sposób ciągły kontroluje poziom glukozy. Wodoodporna pompa insulinowa MiniMed® 640G wyróżnia się nowym wyglądem, a intuicyjne, łatwe w obsłudze menu i kolorowy wyświetlacz to tylko wybrane cechy, które zapewniają łatwośći wygodę obsługi.

Zaledwie kilka dni temu dobiegła końca 25 edycja Międzynarodowych Targów Sprzętu i Wyposażenia Medycznego SALMED. Największe w Polsce targi sprzętu medycznego przyciągają profesjonalistów zawodowo związanych z branżą medyczną. W tegorocznym wydarzeniu udział wzięło aż 300 różnych firm z 22 państw. Targi są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i wiedzy oraz nawiązywania kontaktów pomiędzy przedstawicielami świata medycyny, biznesu i nauki, a także do zaobserwowania trendów panujących w branży.

Marcin DziemianowiczJest Nam niezmiernie miło ogłosić, że najlepszym redaktorem portalu Inżynieria Biomedyczna roku 2013 został Marcin Dziemianowicz. Serdecznie gratulujemy zwycięzcy!
Tytuł została przyznany na podstawie ilości zarówno opublikowanych jak i najczęściej wyświetlanych artykułów w portalu Inżynieria Biomedyczna. Marcin w obecnym roku opublikował aż 4 artykuły, które zostały wyświetlone ponad 4 000 razy. Jest to świetny wynik, biorąc pod uwagę, że większość z nich została opublikowana pod koniec roku.

inżynier biomedycznyCzy zastanawiałeś się kiedyś gdzie możesz pracować jako inżynier biomedyczny? Jakie możliwości zatrudnienia są w Polsce po kierunku inżynieria biomedyczna? Czy istnieje rynek pracy dla inżynierów biomedycznych i czy nie będziesz musiał wyjechać za granicę? W tym artykule częściowo spróbujemy odpowiedzieć na Twoje pytania.

Inżynier biomedyczny może znaleźć pracę w wielu firmach biomedycznych w kraju i za granicą, szpitalach państwowych i prywatnych oraz przychodniach diagnostycznych. Wiele ośrodków badawczych w kraju i za granicą, takich jak Państwowa Akademia Nauk (PAN), Polskie i Europejskie uniwersytety, również może zatrudnić inżyniera biomedycznego.

<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>
Strona 1 z 2

Najczęściej wyświetlane artykuły

  • Portal Inżynieria Biomedyczna
    Portal Inżynieria Biomedyczna powstał dla miłośników dziedziny nauki jaką jest inżynieria biomedyczna. Znajdziesz u Nas wiele artykułów branżowych, nowości ze świata inżynierii biomedycznej, oferty pracy w Polsce i zagranicą, płatne praktyki dla studentów studiujących inżynierię biomedyczna. Redaktorzy Możliwości Kariera Zostań…
    w Inne
  • Inżynieria Biomedyczna
    Inżynieria biomedyczna (Biomedical Engineering, BME ) wchodzi w skład nauk dotyczących bioinżynierii. Stanowi ona połączenie wiedzy zlokalizowane na pograniczu nauk technicznych, medycznych i biologicznych. Główne zagadnienia jakie obejmuje, to: bioinformatyka, informatyka medyczna, medical imaging, (obrazowanie medyczne), telemedycyna, image processing (przetwarzanie…
    w Inne Czytaj dalej...
  • Tomografia multimodalna - CT/PET, CT/MR, SPECT/CT - Zasada działania i zastosowania
    Począwszy od momentu skonstruowania pierwszego tomografu komputerowego przez Hounsfielda w 1968 roku rozwój tomograficznych technik obrazowania ciała ludzkiego polegał przede wszystkim na poprawie jakości uzyskiwanych danych obrazowych oraz zmniejszeniu czasu trwania badania. Z czasem pojawiły się nowe techniki, takie jak…
    w Sprzęt medyczny Czytaj dalej...
  • Polska Bioniczna Proteza Dłoni SuperHand
    Grupa inżynierów po Politechnice Wrocławskiej opatentowała pierwszą polska bioniczną protezę dłoni. Proteza o nazwie SuperHand posiada ruchomy nadgarstek oraz możliwość niezależnego sterowania wszystkimi pięcioma palcami, co pozwala na wykonywanie wszystkich naturalnych ruchów dłoni. Proteza potrafi wyczuwać kształty, a następnie się…
    w Biomechanika Czytaj dalej...
  • Innowacje z Warmii i Mazur
    W ostanim tygodniu kwietnia Zespół Zarządzający Projektu ?INNOWACJE z Warmii i Mazur?miał przyjemność spotkać się ze wszystkimi Kandydatami, którzy zgłaszali swoje pomysły od 1 marca 2012. Do udziału w Projekcie zgłosiły się 44 osoby. Po wstępnej weryfikacji ankiet aplikacyjnych, ustaleniu…
    w Aktualności Czytaj dalej...

Top


Copyright © 2024 Portal Inżynieria Biomedyczna | Dobry start w inżynierii biomedycznej. Wszelkie prawa zastrzeżone.