sobota, 19 lutego 2011 12:14

Bioniczne protezy Wyróżniony

Napisała 
Oceń ten artykuł
(6 głosów)

bionikaLudzkie ciało jest jednym z najwspanialszych tworów natury, kombinacją mięśni, zmysłów i organów, bezpośrednio połączonych ze sobą. Niestety, w wyniku nieszczęśliwych wypadków czy też procesu starzenia wszystkie elementy naszego organizmu ulegają zużyciu bądź zniszczeniu. Jeszcze do niedawna inwalidzi wojenni wracający do swych domów, ofiary wypadków czy chorób byli skazani na opiekę bliskich. Postęp technologiczny, a także naukowy otworzył nowy rozdział w historii, w którym praktycznie każdy uszkodzony narząd można wymienić na nowy, opracowany przez bioników, skonstruowany przez inżynierów, a wzorowany na milionach lat ewolucji człowieka. Naukowcy nie szukają nowych rozwiązań konstruktorskich dla kończyn, serca czy oka - pilnie podpatrują naturę, analizują strukturę anatomiczną człowieka i jak najwierniej starają się ją odtworzyć za pomocą materiałów biomedycznych.

Bionika

Czym jest bionika i dlaczego jest tak ważna we współczesnej inżynierii? Bionika jest interdyscyplinarną dziedziną nauki z pogranicza biologii i techniki; jej głównym celem jest tworzenie użytecznych technicznie modeli systemów biologicznych (wg Tkacz Ewaryst, Borys Przemysław, Bionika, Warszawa 2006, ISBN 83-204-3148-4). Ogólnie rzecz biorąc, biomimetyka (tak też nazywana jest bionika), podsuwa gotowe rozwiązania sprawdzone na drodze milionów lat ewolucji żywych organizmów. Nauka ta jest niezwykle rozległa, a jej granice wyznacza jedynie ludzka wyobraźnia. Rozwiązania biologiczne mają swoje zastosowanie w technice. Po raz pierwszy termin ?bionika? został użyty w 1960 roku na sympozjum ?Living prototypes of artificial organs? w Dayton (USA), jednak sama nauka ma bogatą historię.

Da Vinci, bionikaJuż w mitologii greckiej odnajdujemy postać Dedala, architekta i wynalazcę, ojca Ikara. Wzorując się na ptasich skrzydłach, skonstruował podobne dla siebie i swego syna. Kolejną ważną postacią był Leonardo da Vinci, który również był zafascynowany sztuką latania. Stworzył on wiele innowacyjnych jak na tamte czasy (XV-XVI wiek) wynalazków. Nieco kontrowersyjne okazały się eksperymenty innego uczonego - Ligi Galvani?ego. Jego przełomowa praca zawierała wyniki doświadczeń nad ?fluidem elektrycznym? Badał on wypreparowane żabie udka drażniąc prądem elektrycznym - w ten sposób pobudzając do skurczu. W efekcie opracował model reakcji mięśniowo-nerwowej, który po dziś dzień uważany jest za klasykę w dziedzinach elektrofizjologicznych. Ostatnią z postaci, o których chciałabym wspomnieć jest Jean Louis Marie Poiseuille. Znane jest jego prawo ruchu lepkich płynów w kapilarach, stworzone w wyniku obserwacji przepływu ludzkiej  krwi w wąskich naczyniach krwionośnych.

Aby lepiej zobrazować bioniczne rozwiązania stosowane we współczesnej codzienności posłużę się kilkoma przykładami.

Architekci z całego świata prześcigają się w coraz wznioślejszych projektach. Amerykański ogród botaniczny odwzorowuje swoim zadaszeniem odwzorowuje plaster miodu, a dach stadionu olimpijskiego w Monachium jest niczym innym jak kopią pajęczyny.
Sympatycy motoryzacji też znajdą coś dla siebie. Co wspólnego ze sobą mogą mieć niewielkich rozmiarów tropikalna rybka z firmą Mercedes Benz? Otóż wprowadzono na rynek model samochodu ?Box Fish? i choć wydawać by się mogło na pierwszy rzut oka, że takie ?wielkie pudło? nie osiągnie aerodynamicznych wymagań, to okazuje się, że Natura rozmyślnie stworzyła gatunek  Ostracion cubicus, a jego opływowość kształtu jest więcej niż zadawalająca.


samoczyszczace materialy, bioniczne protezyTakich zapożyczeń z natury mamy więcej wśród zastosowań technologicznych. Wielkim powodzeniem firm tekstylnych cieszą się wyroby wykorzystujące efekt samooczyszczenia zapożyczone z kwiatów lotosu, którą można zaobserwować także u naszych rodzimych gatunków: nasturcji czy trzciny pospolitej. Odpowiednikiem malutkich wypustek znajdujących się na powierzchni lotosu w wyrobach tekstylnych są niezliczone cząstki o średnicy poniżej 100 nanometrów, a ów drobiny zatrzymują zanieczyszczenia i wodę. Minimalna powierzchnia styku w połączeniu z siłami adhezyjnymi powodują, że każda kropla ma kształt kuli, która spływa po liściu. W efekcie - czy na liściu, czy na parasolu - mamy powierzchnię idealnie czystą nie wymagającą szorowania ani mycia.

Godnym zauważenia wynalazkiem, które nie od razu się przyjał jest rzep. Wynalazł go w 1941 roku szwajcarski chemik George de Mestral, którego zaintrygowały przyczepione do sierści psa rzepy, czyli owocostany łopianu (Arctium L.). Początkowo nie znalazł się nikt, kto docenił inwencję Mistrala, do czasu, gdy NASA zastosowała to rozwiązanie w skafandrach astronautów.

gekon, bioniczne protezyHitem ostatniego czasu jest materiał na plastry, który nie odkleja się od wilgotnych powierzchni, jest biozgodny, a w dodatku sam się rozpuszcza, dzięki czemu może być stosowany nie tylko przy zwykłych ranach, ale także przy wycięciu np. fragmentu jelita, do zasklepienia ubytku powstałego w żywej tkance. Amerykańscy nanotechnolodzy wykorzystali niezwykłe zdolności gekona, który może chodzić nawet po pionowej szybie. Dzieje się tak dzięki ogromnej ilości mikroskopijnych wypustek na stopie jaszczurki, z których każda oddziaływuje małymi siłami z podłożem. Przełożono to na sieć niezwykle małych kolumienek z mocnej, choć rozpuszczalnej gumy, ułożonych w ten sam sposób, jak wyrostki u gekona. Dodano warstwę kleju stworzonego na bazie glukozy, dzięki czemu opatrunek jest wodoodporny.

Przykładów zastosowania bioniki przez inżynierów jest wiele. W Szanghaju planuje się zbudować największy budynek świata o wysokości 1200 metrów. Taki wynik ma zostać osiągnięty dzięki rozwiązaniu, jakie natura zastosowała w budowie pnia cyprysu - koncentrycznie ułożonych wiązek i przestrzeni powierzchnych.

NASA i ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) również pokładają wielkie nadzieje w naturalne rozwiązania. Trwają prace nad skonstruowaniem nowego rodzaju wiertła i urządzenia do pobierania próbek skał, które byłyby wysyłane wraz z sondami w przestrzeń kosmiczną. Wzorcem był narząd osy - trzpiennika sosnowca (Sirex noctilio). Owad ten składając jaja posługuje się pokładełkiem - czymś w rodzaju igły stosowanej w medycynie, za pomocą którego wierci otwór w pniu. Jednak to dopiero pierwsza część urządzenia, po zrobieniu otworów w asteroidzie należy jeszcze wydobyć z niej materiał do badań. W tym momencie wykorzystano specyficzny układ łusek i włosków w kłosie jęczmienia, które umożliwiają ruch ziaren tylko w jedną stronę.  Takie rozwiązanie ma wspomagać przesuwanie się pyłu i okruchów skalnych pozyskanych przez wzorowane na pokładełku wiertło. Problem napędu całego urządzenia proponują rozwiązać inspiracją mięśni poruszającymi szczękami ważek. Jest to bardzo wydajne, wymaga niewielu części i ma małe zapotrzebowanie na energię. W ten sposób poprzez połączenie osy, jęczmienia i ważki otrzymano kosmiczne wiertło.

Aguilera okladka, bionikaBioników interesują nie tylko konstrukcje wykorzystane w przyrodzie, ale także zjawiska w niej zachodzące i postępowanie żywych istot. Na podstawie analizy pelikanów lecących w kluczu wykazano, że ptaki zajmujące dalsze miejsca mniej się męczą. Zastosowano ten fakt w lotnictwie i badania potwierdziły, że przy odpowiednim ułożeniu względem siebie myśliwce zużywają o niemal jedną piątą mniej paliwa.

Innym ciekawym rozwiązaniem motoryzacyjnym są nowoczesne, bioniczne opony firmy Continental, których ogumienie naśladuje zachowanie łap kota, który przy lądowaniu lub zatrzymywaniu się rozszerza swe palce zwiększając powierzchnię styku z podłożem. W oponach bieżnik ukształtowano tak, aby podczas hamowania lepiej przylegał do drogi.

Bionika w protetyce

Gwałtowny wzrost ludzi poddanych amputacji spowodowany wojnami w tym i poprzednim stuleciu, rozwój techniki i większe nakłady finansowe spowodowały, że zaczęto szukać nowszych, nowocześniejszych protez. Co prawda daleko jeszcze do poziomu ukazywanego w filmach science-fiction, ale naukowcy z całego świata mają się już czym pochwalić na tym polu.

Sztuczne mięśnie

Układ ruchu człowieka zbudowany jest ze szkieletu i mięśni. Często w wyniku chorób dochodzi do uszkodzenia tkanki mięśniowej. W laboratoriach wytworzono już pierwsze sztuczne mięśnie. Choć na razie powstały z myślą o wykorzystaniu ich w robotyce, jest to niewątpliwie pierwszy krok ku pomocy ludziom z uszkodzonym narządem ruchu. Nowy typ sztucznych mięśni zbudowany został ze skręconych włókien węglowych nanorurek, dzięki czemu cechuje je ogromna twardość i wytrzymałość, a także lekkość (1 cm? waży zaledwie 1,5 miligrama). Ich mechanizm jest oparty o działanie naturalnych mięśni - pod wpływem prądu elektrycznego rozszerzają się (aż o 220%), cały proces trwa milisekundy, a co ważne, ich długość nie zmienia się w ogóle. Warto też zaznaczyć, że mięśnie wykorzystują aż 70% energii, która zostaje im dostarczona.

Sztuczne serce

sztuczne serce300-400 osób rocznie w Polsce umiera z powodu braku dawcy serca. To zatrważająca statystyka, zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę, że na świecie powstało już w pełni sztuczne serce, pracujące całkowicie samodzielnie. Zostało ono wynalezione przez firmę Carmat, założoną przez grupę EADS, zajmującą się przemysłem zbrojeniowym i kosmicznym. Wyposażone zostało w układy, które powinny zareagować od razu, gdy biorca sztucznego serca będzie potrzebował szybszego przepływu krwi. Warto odpowiedzieć na pytania, dlaczego dopiero niedawno naukowcy opracowali w pełni niezależnie działające serce? Choć dziś o budowie i pracy serca wiemy niemal wszystko to odkrycie, że serce pompuje krew dokonano dopiero w XVII wieku. Gdy połączymy ten fakt z niewiarygodną pracą jaką wykonuje nasza naturalna maszyna pompująca - w ciągu życia kurczy się średnio 2,5 miliarda razy, przepompowując 100 basenów krwi, budzi się zrozumienie, że ludzkość potrzebowała wielu lat na opracowanie maszyny, którą można bez problemu przeszczepić zawałowcom czy ofiarom wypadków.

Bioniczne oko

Bionic EyeNiewątpliwym hitem ostatnich lat, dzięki czemu jeszcze bardziej zwrócono uwagę na bionikę, jest sztuczne oko, które zostało już wszczepione 73-letniemu pacjentowi z Wielkiej Brytanii, dzięki czemu umożliwiono mu widzenie pomimo dziedzicznej choroby, która odebrała mu wzrok. Jest to wstępny etap eksperymentu na ludziach, aczkolwiek pokłada się w nim szerokie nadzieje.

Oko jest przeznaczone dla pacjentów, którzy stracili wzrok w wyniku urazu czy wypadku, ale wykształciło się u nich widzenie, bo warto zaznaczyć, że zdolność tę nabywamy i uczymy się jej, a nie jak powszechnie jest uważane - rodzimy się z nią. Jak współcześni bionicy poradzili sobie z tak skomplikowanym układem optycznym i mechanizmem przekazu impulsów świetlnych do kory wzrokowej? Oko składa się z miniaturowej kamerki umieszczonej na okularach przeciwsłonecznych, zewnętrznego odbiornika oraz matrycy z elektrodami, którą wszczepia się na siatkówkę. Obraz z kamery przekazywany jest do odbiornika, ten do elektrod, a następnie do nerwami wzrokowymi wędruje do mózgu.  Jak widać nie wykorzystano tu żadnego innowacyjnego rozwiązania, odtworzono tylko (lub ?aż?) z jak największym podobieństwem mechanizm widzenia zdrowego człowieka.

Kończyny

bioniczna nogaRobotyka jest jedną z najbardziej prężnie rozwijających się dziedzin nauki, która ma ogromny wpływ na postęp bionicznych protez. Mamy już do dyspozycji świetnie skonstruowane biomanipulatory, które z dużą dokładnością naśladują ruch zdrowej kończyny. Co ważniejsze, proteza tego typu sterowana jest poprzez sygnały elektromiograficzne, za których rozpoznawanie odpowiada procesor sygnałowy, zaś do akwizycji tych sygnałów używa się elektrod powierzchniowych umieszczonych w leju protezy. Mimo skomplikowanej budowy, zasada działania jest taka sama, jak zdrowej kończyny.

Powieści Lema, filmy Paul?a Verhoeven?a (?Robocop?) czy okładki płyt współczesnych piosenkarzy nie robią już większego wrażenia. Coś, co było abstrakcją jeszcze kilkanaście lat temu, dziś staje się powoli rzeczywistością. Czy ktoś jest w stanie wyobrazić połączenie medycyny z protetyką za 20 lat? A za 50 lat?

Literatura

[1].Tkacz Ewaryst, Borys Przemysław, Bionika, Warszawa 2006, ISBN 83-204-3148-4.
[2].Kossobudzki Piotr, Testowane na zwierzętach, ?Przekrój? 2007.
[3].Samoczyszczące tekstylia [online], [dostęp 30 grudnia 2009], Dostępny w Word Wide Web: http://www.muratorplus.pl/technika/oknadrzwi/samoczyszczace-tekstylia_61341.html .
[4].Morek Grażyna, Z natury, ?Polityka? 2006.
[5].Chrostowski Jarosław, Wieteska Elżbieta, Wielkie ściąganie, ?Wiedza i życie? 2008.
[6].Kakade Nilesh, Bionics halp for the disabled, ?IT Magazine? 2006.
[7].Blanchard Cheryl, Biomaterials: Body of the Future, ?Technology Today? 1995.
[8].Bionika. Projekty koncepcyjne., Praca zbiorowa pod red. Andrzeja Samka, Kraków 2004, ISBN83-7242-331-8.
Czytany 17959 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 17 listopada 2013 17:56
Agnieszka Giczan

Absolwentka Politechniki Białostockiej po kierunku Inżynieria Biomedyczna. Od ponad dwóch lat związana z firmą ChM, początkowo jako Kontroler Jakości, obecnie jako Referent ds. informacji naukowej w dziale Badawczo-Rozwojowym. Bieganie, kino hiszpańskie i fotografia, to coś, co lubi najbardziej.

766 komentarzy

 • Link do komentarza Loan Cash niedziela, 25 lutego 2018 02:36 napisane przez Loan Cash

  payday lender online loans no credit check online loans instant approval online loans no credit check

 • Link do komentarza Payday niedziela, 25 lutego 2018 01:04 napisane przez Payday

  installment loans apply for a loan online installment loans online installment loans online

 • Link do komentarza motorcycle insurance niedziela, 25 lutego 2018 00:29 napisane przez motorcycle insurance

  maryland auto insurance auto insurance quotes comparison the general auto insurance quotes auto insurance comparison

 • Link do komentarza Buy Essay niedziela, 25 lutego 2018 00:11 napisane przez Buy Essay

  homework homework help for students do my college work https://homework.us.org - do your homework

 • Link do komentarza Spotloan sobota, 24 lutego 2018 22:48 napisane przez Spotloan

  credit loans credit loans guaranteed approval bad credit loan poor credit loans

 • Link do komentarza esurance sobota, 24 lutego 2018 22:35 napisane przez esurance

  cheapest car insurance liability auto insurance cheapest car insurance in florida cheapest car insurance available

 • Link do komentarza Personal Loans sobota, 24 lutego 2018 20:50 napisane przez Personal Loans

  bad credit personal loans guaranteed approval poor credit loans guaranteed approval personal loans guaranteed approval bad credit loans not payday

 • Link do komentarza ins sobota, 24 lutego 2018 20:45 napisane przez ins

  get multiple auto insurance quotes auto insurance quotes comparison auto insurance company auto insurance quotes online instant

 • Link do komentarza aaa car insurance sobota, 24 lutego 2018 20:38 napisane przez aaa car insurance

  goautoinsurance the cheapest car insurance available travelers auto insurance cheap auto insurance

 • Link do komentarza Essay Write sobota, 24 lutego 2018 20:13 napisane przez Essay Write

  thesis statement thesis statements write a good thesis statement thesis statements

 • Link do komentarza erie auto insurance sobota, 24 lutego 2018 19:33 napisane przez erie auto insurance

  cheapest car insurance cheap car insurance in michigan cheap car insurance in michigan cheapest car insurance companies

 • Link do komentarza amica auto insurance sobota, 24 lutego 2018 18:38 napisane przez amica auto insurance

  auto insurance companies 2017 car insurance quotes online car insurance quote car insurance quote

 • Link do komentarza Wistevotb sobota, 24 lutego 2018 18:16 napisane przez Wistevotb

  generic cialis online
  medco cialis online pharmacy viagra
  http://cialisredp.com
  is cialis available in generic
  cheap cialis

 • Link do komentarza Write College Essays sobota, 24 lutego 2018 18:03 napisane przez Write College Essays

  writing compare and contrast essay application essays essays https://essays.store - best essay writers

 • Link do komentarza Getting A Loan sobota, 24 lutego 2018 17:43 napisane przez Getting A Loan

  installment loans online loans online application installment loans online installment loans online

 • Link do komentarza auto insurance rates sobota, 24 lutego 2018 17:36 napisane przez auto insurance rates

  insurance auto quotes insurance auto quotes insurance auto car insurance quotes florida comparison

 • Link do komentarza Get A Loan sobota, 24 lutego 2018 17:23 napisane przez Get A Loan

  direct lending money lender money lenders loan apply

 • Link do komentarza Loan sobota, 24 lutego 2018 17:15 napisane przez Loan

  small loans payday one loans small loans small loans

 • Link do komentarza Define Assignments sobota, 24 lutego 2018 16:55 napisane przez Define Assignments

  term paper writer essay writers essay writers buy essay fast

 • Link do komentarza Write Essays sobota, 24 lutego 2018 16:33 napisane przez Write Essays

  online homework homework for me homework stats homework helper

 • Link do komentarza Online Loans sobota, 24 lutego 2018 15:36 napisane przez Online Loans

  web loan installment loan companies web loan online loan application

 • Link do komentarza nationwide sobota, 24 lutego 2018 15:13 napisane przez nationwide

  geico quote auto insurance best car insurance company compare multiple auto insurance quotes car insurance quotes comparison

 • Link do komentarza Bad Credit sobota, 24 lutego 2018 15:01 napisane przez Bad Credit

  unsecured personal loans unsecured loans loans unsecured loans no credit check lenders

 • Link do komentarza ins sobota, 24 lutego 2018 14:54 napisane przez ins

  auto insurance quotes auto insurance quotes auto insurance quotes comparison cheap auto insurance quotes online

 • Link do komentarza nj auto insurance sobota, 24 lutego 2018 14:39 napisane przez nj auto insurance

  cheapest car insurance available cheap car insurance companies cheap car insurance cheap car insurance

 • Link do komentarza aaa auto insurance sobota, 24 lutego 2018 14:08 napisane przez aaa auto insurance

  car insurance quotes florida jc taylor classic car insurance top rated auto insurance companies 2018 car insurance quotes florida

 • Link do komentarza geico sobota, 24 lutego 2018 11:48 napisane przez geico

  best cheapest car insurance companies cheapest car insurance cheapest auto insurance companies cheap car insurance in nj

 • Link do komentarza Loan Cash sobota, 24 lutego 2018 11:28 napisane przez Loan Cash

  direct lending money lenders direct lending money lenders

 • Link do komentarza best car insurance sobota, 24 lutego 2018 11:25 napisane przez best car insurance

  car insurance quote car insurance quotes california auto insurance companies in nj car insurance in texas

 • Link do komentarza JUCTITb sobota, 24 lutego 2018 11:21 napisane przez JUCTITb

  cheap cialis online
  generic cialis online without prescription
  http://cialisredp.com
  is cialis available in generic
  generic cialis

 • Link do komentarza Online Loans sobota, 24 lutego 2018 11:07 napisane przez Online Loans

  personal loan agreement template unsecured personal loan unsecured loan short loans online

 • Link do komentarza Buy Essays Online sobota, 24 lutego 2018 10:33 napisane przez Buy Essays Online

  employment cover letter cover letters general cover letter employment cover letter

 • Link do komentarza amica car insurance sobota, 24 lutego 2018 10:24 napisane przez amica car insurance

  car insurance quote travelers auto insurance quote car insurance quote car insurance quotes in georgia

 • Link do komentarza Vokowemsb sobota, 24 lutego 2018 09:37 napisane przez Vokowemsb

  cheap cialis online
  viagra v levitra cialis pills cialis a
  http://cialisredp.com
  generic cialis effectiveness
  buy generic cialis online

 • Link do komentarza Custom Essay Writing sobota, 24 lutego 2018 09:34 napisane przez Custom Essay Writing

  writing services writing paper write articles online for money writing paper

 • Link do komentarza geico car insurance sobota, 24 lutego 2018 09:34 napisane przez geico car insurance

  auto insurance comparison antique car insurance auto insurance quotes comparison get multiple auto insurance quotes

 • Link do komentarza Write College Essays sobota, 24 lutego 2018 08:37 napisane przez Write College Essays

  need help with my homework homework online corporate finance assignment help https://homework.us.org - homework help biology

 • Link do komentarza Loan Cash sobota, 24 lutego 2018 08:25 napisane przez Loan Cash

  same day loans same day loans ez money same day loans

 • Link do komentarza auto ins sobota, 24 lutego 2018 08:18 napisane przez auto ins

  car insurance quotes comparison compare multiple auto insurance quotes car insurance florida auto insurance quotes comparison

 • Link do komentarza direct car insurance sobota, 24 lutego 2018 08:16 napisane przez direct car insurance

  cheapest car insurance average auto insurance cost best cheapest car insurance companies cheapest auto insurance in florida

 • Link do komentarza e insurance auto sobota, 24 lutego 2018 08:07 napisane przez e insurance auto

  auto insurance quotes michigan car insurance quote auto insurance quotes michigan car insurance quotes in michigan

 • Link do komentarza allstate insurance sobota, 24 lutego 2018 07:58 napisane przez allstate insurance

  insurance auto auto insurance insurance auto auto insurance in texas

 • Link do komentarza insurance quotes sobota, 24 lutego 2018 07:44 napisane przez insurance quotes

  compare multiple auto insurance quotes car insurance quotes comparison auto insurance quotes comparison car insurance quotes comparison

 • Link do komentarza Buy Essay Paper sobota, 24 lutego 2018 06:41 napisane przez Buy Essay Paper

  persuasive essays application essays essays application essays

 • Link do komentarza Cheap Essays sobota, 24 lutego 2018 06:16 napisane przez Cheap Essays

  need help with my homework homework helpers homework helper pay me to do your homework

 • Link do komentarza rental car insurance sobota, 24 lutego 2018 05:55 napisane przez rental car insurance

  auto insurance quotes auto insurance quote florida car insurance companies car insurance quotes florida comparison

 • Link do komentarza geico sobota, 24 lutego 2018 05:33 napisane przez geico

  auto insurance quotes comparison metlife auto insurance quote car insurance in florida direct general auto insurance quote

 • Link do komentarza e insurance auto sobota, 24 lutego 2018 04:37 napisane przez e insurance auto

  car insurance quotes california free car insurance quotes amica auto insurance car insurance quote

 • Link do komentarza Custom Essays sobota, 24 lutego 2018 04:31 napisane przez Custom Essays

  cover letters cover letter for employment general cover letter writing a cover letter

 • Link do komentarza Write Essay Service sobota, 24 lutego 2018 04:05 napisane przez Write Essay Service

  essay writing voice essays essays essays

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Najczęściej wyświetlane artykuły

 • Tomografia multimodalna - CT/PET, CT/MR, SPECT/CT - Zasada działania i zastosowania
  Począwszy od momentu skonstruowania pierwszego tomografu komputerowego przez Hounsfielda w 1968 roku rozwój tomograficznych technik obrazowania ciała ludzkiego polegał przede wszystkim na poprawie jakości uzyskiwanych danych obrazowych oraz zmniejszeniu czasu trwania badania. Z czasem pojawiły się nowe techniki, takie jak…
  w Sprzęt medyczny Czytaj dalej...
 • Portal Inżynieria Biomedyczna
  Portal Inżynieria Biomedyczna powstał dla miłośników dziedziny nauki jaką jest inżynieria biomedyczna. Znajdziesz u Nas wiele artykułów branżowych, nowości ze świata inżynierii biomedycznej, oferty pracy w Polsce i zagranicą, płatne praktyki dla studentów studiujących inżynierię biomedyczna. Redaktorzy Możliwości Kariera Zostań…
  w Inne
 • Implanty w leczeniu schorzeń kręgosłupa
  Kręgosłup, ze względu na funkcje jakie pełni w organizmie, jest niezbędnym narządem do prawidłowego funkcjonowania człowieka. Pomimo iż jest dobrze chroniony przez tkankę mięśniową jak i tłuszczową, często dochodzi do uszkodzenia (zarówno poprzez czynniki naturalne jak i losowe zdarzenia). Przywrócenie…
  w Biomateriały Czytaj dalej...
 • Inżynier biomedyczny - możliwości zatrudnienia
  Czy zastanawiałeś się kiedyś gdzie możesz pracować jako inżynier biomedyczny? Jakie możliwości zatrudnienia są w Polsce po kierunku inżynieria biomedyczna? Czy istnieje rynek pracy dla inżynierów biomedycznych i czy nie będziesz musiał wyjechać za granicę? W tym artykule częściowo spróbujemy…
  w Aktualności Czytaj dalej...
 • Polska Bioniczna Proteza Dłoni SuperHand
  Grupa inżynierów po Politechnice Wrocławskiej opatentowała pierwszą polska bioniczną protezę dłoni. Proteza o nazwie SuperHand posiada ruchomy nadgarstek oraz możliwość niezależnego sterowania wszystkimi pięcioma palcami, co pozwala na wykonywanie wszystkich naturalnych ruchów dłoni. Proteza potrafi wyczuwać kształty, a następnie się…
  w Biomechanika Czytaj dalej...
Czy studiujesz na kierunku Inżynieria Biomedyczna?
 

Użytkownik

Zaloguj się aby skorzystać z portalu.

Komentarze

Top


Copyright © 2018 Portal Inżynieria Biomedyczna | Dobry start w inżynierii biomedycznej. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Portal Inżynieria Biomedyczna