Optopol Technology S.A.

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

firma biomedyczna optopolPod koniec grudnia ubiegłego roku, po trwających prawie rok negocjacjach, japoński koncern Canon ogłosił decyzję w sprawie przejęcia ponad 90% udziałów polskiej spółki Optopol Technology S.A. za łączną sumę 248 milionów złotych. Firma z Zawiercia w 2005 roku wyprodukowała pierwszy na świecie spektralny tomograf optyczny przeznaczony do użytku komercyjnego. Dziś jest jednym z najważniejszych w skali światowej producentów tego typu sprzętu dla okulistyki.

Sukces firmy nie byłby możliwy bez naukowców z Instytutu Fizyki Medycznej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wykorzystaniem stosunkowo nowej techniki obrazowania, jaką jest spektralna tomografia optyczna, w diagnostyce okulistycznej zainteresował się, jeszcze jako student, dr Maciej Wojtkowski. Pomysł okazał się tak dobry, że już wkrótce pracował nad nim cały sztab badaczy pod kierownictwem prof. Andrzeja Kowalczyka, przy współpracy prof. Józefa Kałużnego z Collegium Medicum UMK. Doktor Wojtkowski został w 2007 roku wyróżniony prestiżową nagrodą EURYI (European Young Investigator Award) za opracowanie nowych metod badawczych łączących tomografię optyczną z mikroskopią fluorescencyjną.

Zaletą spektralnej tomografii optycznej jest niespotykana dotąd rozdzielczość obrazowania. Pozwala ona na wyodrębnienie struktur o wymiarach rzędu pojedynczych mikrometrów. Ograniczeniem w stosowaniu techniki jest grubość skanowanej warstwy. Ze względu na rozpraszanie światła przez tkankę nie może ona przekroczyć kilku milimetrów. Sprawia to, że obrazowanie OCT wykorzystywane jest głównie do badań struktur anatomicznych gałki ocznej (komora przednia, siatkówka) lub skóry, a więc obiektów o małej grubości. Prowadzone są badania nad zastosowaniem tomografii optycznej w diagnostyce naczyń wieńcowych we wczesnych stadiach choroby niedokrwiennej serca.

Na uwagę zasługuje bezprecedensowy w polskich warunkach charakter współpracy Optopolu i Insytutu Fizyki Medycznej UMK. W zamian za wyłączność na wykorzystanie opracowanych przez naukowców z UMK rozwiązań w zakresie spektralnej tomografii optycznej firma finansuje ich badania. W planach ma utworzenie w Toruniu ośrodka badawczego, który miałby przyspieszyć rozwój tej nowoczesnej technologii.

Działalność Optopolu to jednak nie tylko wytwarzanie tomografów OCT. Założona w styczniu 1992 roku firma zaczynała od produkcji stolików, foteli okulistycznych i okulistycznych stanowisk diagnostyczych (tzw. unitów). Oferta była stopniowo rozszerzana o coraz nowocześniejszą aparaturę diagnostyczną dla okulistyki. Dziś, oprócz tomografu spektralnego SOCT Copernicus, obejmuje perymetry, urządzenia do badania topografii rogówki oraz okulistyczne aparaty ultrasonograficzne. Firma jest także polskim przedstawicielem wielu uznanych zagraniczych producentów sprzętu diagnostycznego (Iridex, Heine, Ocular Instruments) . Przejęcie pakietu kontrolnego akcji spółki przez japoński Canon, wiodącego producenta układów optycznych, przyczyni się do poprawy jakości oferowanych urządzeń (i tak uznawanych już za sprzęt wysokiej klasy), a także zapewni zabezpieczenie finansowe dla prac badawczych i rozwoju nowych technologii.

Profil firmy w skrócie: produkcja i sprzedaż sprzętu diagnostycznego dla okulistyki (spektralne tomografy optyczne, perymetry, topografia rogówki, USG, wyposażenie gabinetów okulistycznych.

Dodatkowe informacje

  • Kraj: 6
  • Lokalizacja: Śląskie
  • Miasto: Zawiercie
  • Kontakt: ul.Żabia 42, 42-400 Zawiercie
  • Profil działalności: produkcja sprzętu medycznego, produkcja i sprzedaż sprzętu medycznego, implanty
Czytany 11228 razy

Użytkownik

Zaloguj się aby skorzystać z portalu.

Szukaj w firmach

Filtruj: Lokalizacja

Filtruj: Profil działalności

Top


Copyright © 2022 Portal Inżynieria Biomedyczna | Dobry start w inżynierii biomedycznej. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Portal Inżynieria Biomedyczna